Zde před patnácti sty lety pulzoval život mayské civilizace

Vyrazte do Guatemaly, zde najděte provincii El Petén a právě tady, uprostřed džungle, můžete objevovat na tři tisíce staveb, které byly centrem mayské kultury.

Kdo jsou Mayové?
–          Původní obyvatelé Střední Ameriky (dalšími byli Inkové, Aztékové nebo Olmékové)
–          Žili zde v prvním tisíciletí našeho letopočtu v obrovském množství, mohlo zde být až deset milionů Mayů, dnes jich však je pouze okolo půl milionu, žijí v Guatemale a také v Mexiku
–          Společnost byla rozdělena do kastovních vrstev, a právě podle toho měli rozděleny povinnosti a také práva
–          Mayové byli jednou z nejvyspělejších mimoevropských kultur, znali písmo, matematiku, byli architektonicky velmi vyspělí, věděli, že je země kulatá a počítali dráhy planet sluneční soustavy

Kdy se vypravit do Tikalu?
Ideálně ihned po rozednění, jelikož i zde už existuje turistika. Ne masová, ale na turisty tu narazíte. Pokud tedy chcete vidět památky sami, musíte si přivstat a do Tikalu se dostat za svítání. A nejenom proto byste měli vidět svítání v Guatemale – nad deštným pralesem se snáší mlha, veškerý život se probouzí a vy máte pocit, jako byste se stali svědky něčeho bájného, božského, neskutečného.

V Tikalu můžete kromě mayských staveb pozorovat také spoustu živočichů a rostlin, například kolibříky, tukany, tapíry, ale můžete také narazit na jaguára, spícího ve větvích stromů.

Areál města Tikal otevírá v šest hodin ráno. Ale pokud bydlíte už v některém hotelu okolo tohoto města, můžete se svým průvodcem přijít už ve čtyři ráno. Pokud budete mít štěstí a setkáte se zde jenom s několika turisty, budete mít příležitost se nadechnout příjemné atmosféry, která jako by vám dobila sil. Ve vzduchu visí něco nadpozemského, tajemného a také filozofického. Budete mít pocit, jako by Mayové věděli něco, co my nevíme ještě dnes.