Spánek má zásadní vliv na naše zdraví

            Na kvalitu zdraví má vliv mnoho faktorů {LINK}, jednou z nejpřirozenějších potřeb každého člověka je také zdravý spánek. Dodává tělu sílu v podobě obnovy energie, zklidnění mysli a psychického uvolnění. Každý pátý dospělý má v dnešní populaci se spánkem problém. Hlavní příčinou jsou velké starosti, stres a podmínky vlastního spánku. Někteří dávají přednost, před kvalitním a dostačujícím spánkem, poslouchání televize nebo sledování notebooku přímo v posteli a to je zásadně špatně. Dlouhodobí deficit kvalitního spánku může být příčinou deprese, trávicích potíží nebo srdečním onemocněním.

odpočinek v trávě

Technika usínání

První podmínkou zdravého spánku je správné usínání. Při usínání zažeňte všechny negativní myšlenky, zapomeňte na starosti a úkoly, které Vás čekají a ulehněte v klidu a uvolněni. Někomu pomůže na zklidnění mysli relaxační hudba, někoho uklidní krátká procházka na čerstvém vzduchu jiného představa uvolnění, pocit příjemného prostředí a pocit bezpečí. Tyto možné způsoby spojené s usínáním možná u někoho nebudou fungovat ihned, ale po nějaké době si na tyto metody zvyknete a budou daleko jistější než počítání oveček.

spaní ve spacáku

Teplota pro spánek

Před usnutím se doporučuje, místnost, ve které spíte, intenzivně vyvětrat. Současně, je spánku prospěšné, snížit teplotu asi o tři stupně než byla teplota, při které jsme například sledovali televizi. Chladnější prostředí působí příznivě na organismus, který se lépe uvolní a relaxuje.

 

Zlepšení spánku

Aromatické účinky některých bylinek, které také nazýváme uspávací bylinky, jsou již známé odpradávna. Jednou z nich je levandule, která má prokázaný vliv na lepší spánek. Proto se doporučuje před spánkem použít různé olejíčky, mastičky, krémy, spreje, koupelové směsi nebo polštářky s výtažky právě levandule.

sladký spánek

Místo spánku             

Manželská postel by měla být minimálně 1,6 metrů široká, aby se člověk mohl pohodlně při spánku otáčet. Pro ty, kdo spí na břiše z důvodu bolesti zad, by měl spát na tvrdší matraci. Ideální při koupi postele je zdravotní lamelový rošt a zdravotní matrace. Rošty můžeme volit jako pevné, polohovací a elektricky ovladatelné.

Spánek má zásadní vliv na naše zdraví
Ohodnoťte příspěvek