Řidič, ten tvrdý chleba má

Dnes už patří řízení motorového vozidla ke gramotnosti jedince. U mladé generace se nepředpokládá, že by některý jedinec po dvacátém roce věku nevlastnil řidičský průkaz. Dřívější generace nepotřebovala umět řídit auto nebo motocykl. Pořízení vozu nebo motocyklu nebylo pro kapsu každého a měli na to opravdu jen ti nejbohatší. Dnes je běžné, že skoro každá rodina disponuje jedním, často i více auty. Dovoluje to situace na trhu, kdy je dostatek celkem kvalitních ojetých vozů, které nezatíží tolik kapsu rodiny a splní svůj účel. Vždyť kdo by chtěl tahat těžké nákupy v ruce, když si může pohodlně vše dovézt autem. Ani chatař nebo chalupář se bez vozu neobejde. Rodina s malými dětmi velmi ocení, že si může dojet nejen za praktickými záležitostmi, ale i jako rodina si udělat pohodlný výlet, kdy není vázána na hromadné spoje. Prostě auto má své výhody. Samozřejmě i nevýhody.
ruce řidiče
Výhody automobilu
–          Pohodlná doprava na výlet, za nákupy, k lékaři
–          Možnost dojet na jakoukoliv vzdálenost dle svých potřeb a v časovém horizontu, který nám vyhovuje
–          Neomezovat se v počtu zavazadel
–          Možnost při jízdě jako spolucestující odpočívat nebo spát
–          Nebýt vázán na spoje veřejné dopravy
–          Zastavit tam, kde se nám líbí nebo kde potřebujeme
žena v autě
Nevýhody automobilu
–          Nutnost starat se o technický stav vozidla
–          Dodržovat jako řidič jistá pravidla. Nepožívat alkohol ani jiné omamné látky, dbát na stav svého organismu ve chvíli, když sedáte za volant
–          Platby za provoz vozidla jako je spotřeba benzínu či nafty
–          Platit pojištění vozidla
–          Nechat si pravidelně kontrolovat svůj zdravotní stav po šedesátém roku věku
–          Stále si obnovovat znalosti dopravních předpisů
Z uvedeného jasně vyplývá, že vlastnit automobil a být řidičem má své pro i proti. Každý by si měl uvědomit, jaký potenciál na výkon řidiče má a podle toho se rozhodnout, zda si vůz pořídí. Nic se nemá lámat přes koleno a je třeba si uvědomit, že ne každý má buňky na všechno.