Používání klimatizace v autě vs. zdraví

V horku je skvělé zavřít všechna okénka a zapnout si příjemně chladivou klimatizaci. Rázem se nepotíte a cítíte se svěže. Takové chování se ale nemusí vyplatit, pokud nedodržujete správné zásady údržby a používání klimatizace.
interiér vozidla
V první řadě je nutné klimatizaci minimálně jednou do roka čistit. Čistění zvládnete sami pomocí spreje na údržbu klimatizace a nebo si ji můžete nechat zkontrolovat v odborném servisu. Splnění této zásady je důležité nejen pro životnost klimatizace ve Vašem voze, ale také pro Vaše zdraví. V klimatizaci se během roku usazují nasáté nečistoty, ve kterých se mohou množit viry a bakterie. Pokud však klimatizaci používáte pravidelně, tak tomuto množení ve větší míře zamezíte. To je důvod proč odborníci doporučují čištění po zimě, tedy po období, kdy se v autě spíše topí a vzniká tak lepší prostředí pro škodlivé organismy.
Pro klimatizaci je důležité její používání. Pokud ji zapnete po delší době než jeden měsíc a cítíte zápach, tak je třeba čištění. Zapínejte klimatizaci i v zimě alespoň jednou měsíčně. Jednak zamezíte tvoření zápachu a také pomůžete vnitřním součástkám, protože se dostatečně promažou.
Škodlivým organismům také napomáhá špatné vypínání klimatizace. Pokud větrání vypnete současně s motorem, uvnitř zařízení se nestihne vypařit vlhkost. Aby klimatizace vyschla, vypínejte ji dříve než motor.
Stojí za připomenutí i nejznámější zásada. Jistě všichni víte, že teplotní rozdíl mezi vnitřní teplotou ve voze a venkovní teplotou by neměl být větší než pět stupňů.
volant Nissanu
Přechod z chladu do horka není dobrý pro srdce a dýchací cesty. Navíc delší vystavení holé kůže proudu vzduchu z klimatizace může způsobit pohybové potíže. Proto dávejte pozor, jak tento skvělý vynález používáte. V jednu chvíli Vám může pomoci, ale posléze může zdravotně uškodit. Všeho by se mělo užívat s mírou, a to platí především pro klimatizaci v autě.